Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wierzchosławicach
1.03.2023 r. Cześć Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci!

1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie klas 4-8 wraz z opiekunami i panem dyrektorem wzięli udział w plenerowej lekcji historii zorganizowanej przez Szkołę Podstawową im. 100-lecie Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach pod patronatem Wójta Gminy Wierzchosławice i Gminnego Centrum Kultury.
Na polanie w Lasach Wierzchosławickich czekały na przybyłych różne atrakcje. Część uczniów wzięła udział w biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, część przebyła tę trasę pieszo. Uczestnicy pokonali symboliczny dystans 1963 m – w tym roku zginął ostatni żołnierz wyklęty. Przemarszowi towarzyszył woźnica z zaprzężonym w dwa konie wozem, na którym scenkę rodzajową opatrywania rannego przez sanitariuszkę odgrywali uczniowie w strojach z epoki. Ponadto zaprezentowano pokaz grupy rekonstrukcyjnej, pokaz wyszkolenia uczniów ZSLiT z Wojnicza, stoiska Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Lasów Państwowych. W marcowe przedpołudnie wyjątkowo smakowała kiełbasa z ogniska i gorąca herbata.
Rozdano również nagrody zwycięzcom w I Gminnym Konkursie Wiedzy Historycznej: „Na skrzydłach Orła z Anglii do Wierzchosławic po niepodległość” , w  trzech kategoriach: prace plastyczne, prace literacko –poetyckie oraz w kategorii: wiedza historyczna o pułkowniku Adamie Boryczce.
Nasi uczniowie odnieśli w tych konkursach sukcesy:
Wyniki konkursów:
KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ O PŁK ADAMIE BORYCZCE
I miejsce Stanisław Skórka – SP Mikołajowice
II miejsce Karol Padło – SP Rudka
III miejsce (ex aequo) Zuzanna Kasperek – SP Mikołajowice oraz Filip Pacholik – SP Wierzchosławice
KONKURS PLASTYCZNY
kategoria: projekt okładki do „Albumu pamiątkowego o płk. Adamie Boryczce”:
I miejsce Julia Jaworek – SP Rudka
II miejsce Matylda Niziołek – SP Wierzchosławice
III miejsce Maja Molczyk – SP Mikołajowice
About the Author

You may also like these

Skip to content