Gminne obchody Dnia Pamięci

1 marca b.r. odbyły się gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które zorganizowała Szkoła Podstawowa w Wierzchosławicach, pod patronatem wójta oraz Gminnego Centrum Kultury. Spotkanie to miało formę żywej lekcji historii. To właśnie z tej podtarnowskiej miejscowości – Wierzchosławic – pochodził Adam Boryczka, psedonim „Tońko”, żołnierz września 1939 roku, Cichociemny, oficer Armii Krajowej, pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.
          Uczniowie z klas IV-VIII ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy zostali zaproszeni na spotkanie w plenerze, na polanie przy ścieżce edukacyjnej Lasów Państwowych w Dwudniakach. Wzięli oni udział w biegu „Tropem Wilczym”, pokonując dystans 1963 m. To odległość symboliczna, ponieważ właśnie w tym roku zginął ostatni żołnierz niezłomny. W biegu wysokie trzecie miejsce zajęła nasza reprezentantka z ósmej klasy – Sara Zięcina.
          Na polanie miał miejsce instruktaż udzielania pierwszej pomocy, zaprezentowany przez studentów Akademii Tarnowskiej, którzy zorganizowali także zawody udzielania pierwszej pomocy z torem przeszkód na czas. Warto zauważyć, że zwyciężyła je pięcioosobowa drużyna z naszej szkoły. Podziwialiśmy również pokazy musztry i sztuk walki, przygotowane przez uczniów szkół mundurowych, a także inscenizację jednej z bitew polsko-niemieckich z kampanii wrześniowej, w wykonaniu historycznych grup rekonstrukcyjnych. Uczestnicy wydarzenia mogli skosztować smacznych kiełbasek pieczonych na ogniu i partyzanckiej grochówki oraz rozgrzać się gorącą herbatą czy kawą.
          Naprawdę ciekawie, zdrowo i niecodziennie spędziliśmy ten dzień.
kwiecień 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Kategorie wpisów:
Skip to content