Apel historyczny dla klas IV – VIII

4 marca zaprosiliśmy uczniów klas IV – VIII na okolicznościowe spotkanie, aby uczcić pamięć niezłomnych Bohaterów naszej Ojczyzny, którzy dla jej wolności ponosili wielkie trudy i wyrzeczenia, a niektórzy nawet oddali swoje życie.
          1 marca przypadał Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zadaliśmy sobie ważne pytanie: Jaką wymowę niesie ze sobą ten dzień? Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe, obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa,  niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…)”.
          Uczniowie V klasy opowiedzieli swoim koleżankom i kolegom o warunkach życia w powojennej komunistycznej Polsce i o najbardziej znanych „Żołnierzach Niezłomnych”: rotmistrzu Witoldzie Pileckim i sanitariuszce Danucie Siedzikównie – Ince. Wspomniano też o pochodzącym z podtarnowskiej miejscowości, Wierzchosławic, Adamie Boryczce, psedonim „Tońko”, jako o lokalnym „Żołnierzu Wyklętym”.
          Apel historyczny poświęcony „Żołnierzom Niezłomnym” zakończyliśmy wysłuchaniem pieśni patriotycznej pt. „Miejcie nadzieję”, ze słowami z wiersza Adama Asnyka o tymże tytule i muzyką Zbigniewa Preisnera, w wykonaniu krakowskiego artysty, Jacka Wójcickiego.
kwiecień 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Kategorie wpisów:
Skip to content